Analiza rynku i doradztwo
Rodzaje analiz rynku nieruchomości
Wspomagamy proces decyzyjny Inwestorów, poprzez dostarczanie analiz w obszarze rynku nieruchomości. Sporządzamy m.in.:
- analizy cen rynkowych nieruchomości;
- analizy stawek czynszu najmu powierzchni;
- analizy efektywności inwestowania w daną nieruchomość;
- analizy wrażliwości nieruchomości wycenianej;
- analizy scenariuszy nieruchomości wycenianej.
Nieruchomości charakteryzują się dużą kapitałochłonnością, angażując często znaczną część majątku Inwestora, a jednocześnie małą płynnością, zamrażając jego majątek na lata. Całkowite wyeliminowanie ryzyka inwestycyjnego nie jest możliwe, ale można je ograniczyć dobrą i wnikliwą analizą. Pomagamy podejmować optymalne decyzje inwestycyjne.
1) Analiza cen rynkowych nieruchomości
dotyczy wskazanego segmentu rynku nieruchomości:
- mieszkalnych;
- biurowych;
- handlowych i usługowych;
- przemysłowych i magazynowych;
- hotelowych,
na określonym obszarze (powiatu, gminy, dzielnicy Szczecina), w określonym czasie (ostatni kwartał, rok lub dłuższy okres). Dzięki przynależności do Szczecińskiej Bazy Danych Rynku Nieruchomości (SBDRN), która jest największą bazą cen transakcyjnych nieruchomości w województwie zachodniopomorskim, na bieżąco monitorujemy ceny transakcyjne na rynku nieruchomości.
Raport daje odpowiedź o cenach transakcyjnych na wskazanym rynku nieruchomości, natomiast nie odpowiada na pytanie, czy warto zainwestować w konkretną nieruchomość.
2) Analiza stawek czynszu najmu powierzchni
dotyczy wskazanego segmentu rynku nieruchomości:
- mieszkalnych;
- biurowych;
- handlowych i usługowych;
- przemysłowych i magazynowych;
- hotelowych,
na określonym obszarze (powiatu, gminy, dzielnicy Szczecina), w określonym czasie (ostatni kwartał, rok lub dłuższy okres). Dzięki przynależności do Zachodniopomorskiego Systemu Wymiany Ofert (ZSWO), który zrzesza około 80 biur z województwa zachodniopomorskiego, w których pracuje blisko 500 agentów, na bieżąco monitorujemy stawki najmu powierzchni na rynku nieruchomości.
Raport daje odpowiedź o stawkach najmu powierzchni na wskazanym rynku nieruchomości, natomiast nie odpowiada na pytanie o stopie zwrotu z inwestycji w konkretną nieruchomość.
3) Analiza efektywności inwestowania w daną nieruchomość
ma na celu ocenę efektywności ekonomicznej inwestowania w konkretną nieruchomość, aby po analizie porównawczej z innymi alternatywnymi inwestycjami dokonać optymalnego wyboru nieruchomości inwestycyjnej. Rachunek efektywności inwestowania w nieruchomości dokonujemy przy wykorzystaniu, m.in.:
- metod statycznych:
- analiza zysków;
- okres zwrotu nakładów inwestycyjnych;
- stopa zwrotu z inwestycji,
oraz
- metod dynamicznych:
- wartość bieżąca netto (NPV – Net Present Value);
- wewnętrzna stopa zwrotu (IRR – Internal Rate of Return).
4) Analiza wrażliwości nieruchomości wycenianej
umożliwia pokazanie wrażliwości zmiany wartości nieruchomości na zmianę parametrów wejściowych, wpływających na tę wartość, jak np.: stawka czynszu najmu, okres pustostanów, straty dochodu z najmu z tytułu nierzetelności najemców.
5) Analiza scenariuszy nieruchomości wycenianej
umożliwia określenie wartości wycenianej nieruchomości przy różnych scenariuszach zdarzeń: scenariusz optymistyczny, scenariusz pesymistyczny, scenariusz najbardziej prawdopodobny. Wynik końcowy scenariusza inwestycyjnego jest konsekwencją przyjętych wcześniej założeń wejściowych – zmiennych wpływających na wartość nieruchomości.